medical doctor

Doktor Hizmet Puanı Sorgulama

Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan sağlık personelinin atama ve nakil işlemlerinde yararlanmak üzere hizmet puanı esas alınmaktadır. Kadroya geçirmek için açıkta kalan boş kadrolar için bu hizmet puanı esas alınarak atamalar yapılmaktadır. Hizmet puanı sorgulama yaparak hizmet puanınızın ne olduğunu öğrenebilir ve hizmet puanınız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Hizmet puanın nasıl hesaplandığı ve yapıldığı konusunda merak edenler için yazımızın devamında bu konuyla ilgili de bilgilere yer vermeye çalıştık. Doktor hizmet sorgulama işlemi ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan doktorların hizmet puanlarıyla ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmeleri için sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Hizmet Puanı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık personellerinin hizmet puan hesaplaması için Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı tarafından hazırlanan İl ve ilçe sosyoekonomik gelişim sırası takip edilir ve buna göre hizmet puanı hesaplanır. İl kapsamında çalışan İl Sağlık Müdürü gibi unvanlarda fiilen çalışılan her sene ve sene içinde Sosyoekonomik Gelişmişlik Sıralamasında olan sıra numarası 1000 sayısı ile eklenip ilçe sıralaması puanı hesaplanır. Belde ev köyler için de aynı uygulama yapılarak hizmet puanı bu şekilde hesaplanır. Bunlar dışında çalışan personelin yer değiştirmesi, yıl içinde sıralamalarda olan değişiklikleri askerlik süresi, yurt dışında çalışan personelin durumu hizmet puan hesaplamalarında ayrıca ele alınır ve duruma göre olan değişikliklere göre hizmet puanları hesaplanır.

Hizmet Puanı Verilmeyen Durumlar

Belirtilen durumlar kapsamında herhangi bir pürüz olmadığı durumlarda hizmet puanı çalışana verilir. Hizmet puanın verilmediği durumlar olarak yüz kızartıcı suç işlenen durumlarda ve bu durumlardan dolayı hüküm yiyen sağlık personeline hizmet puanı verilmez. Ayrıca askerlik gibi zorunlu haller dışında aylıksız olarak ve ücretsiz izinli olarak geçirilen zamanlar kapsamında hizmet puanı verilmez.

Hizmet puanı verildikten sonra itiraz talepleri de yapılabilir. Hizmet puan sıralamasında en yüksek hizmet yerleri olarak doğu hizmetlerinde görev yapılan yerlere daha çok hizmet puanı verilmektedir. İllere göre ve yapılan çalışmalara göre hizmet puanlarında farklı puanlar yansıtılmaktadır.

About admin

85 queries 1,866