Doğalgaz borç sorgulama

Doğalgaz borç sorgulama

Doğalgaz genelde evlerimizin ısınmasını, sıcak suyun kullanımı ve ocaklarımızın yakıtı olarak kullanıyoruz. Türkiye doğalgazı Rusya, İran ve Azerbaycan’dan alıyor. Doğalgazı yurtdışından almak faturalarımızın da bir hayli kabarık gelmesine neden olabiliyor. Doğalgaz aldığımız ülkeler kimi zaman politik tartışmalar sonucu uyguladığı zamlar nedeniyle zam yapılıyor. Bu nedenle de ülkede doğalgaz kullanımının azalmasına neden oluyor. Kimi zamanda bu zamlar halkı etkilemeden devlet tarafından fiyat ile zam arasındaki fark ödeniyor bu sayede halk zammı hissetmiyor.

Doğalgaz borç sormulama
Doğalgaz borç sorgulama

Doğalgaz Borç Sorgulama Sistemleri için buraya tıklayınız.

Doğalgaz borcunu sorgulamak için şehrinizin doğalgaz sağlayıcısı ve dağıtıcısının sitesine girerek abone no ile sorgulayabilirsiniz. Ayrıca direk olarak doğalgaz dağıtım şirketlerinin abonelik işlemlerini yapan şubelerini ziyaret ederek ayrıntılı bilgi de alabilirsiniz.

Doğalgaz geçmiş dönem borçlarını sorgulamak ve kesilen doğalgazın açılmasını sağlamak için ödemeniz gereken borç miktarı şehir şehir değişen dağıtım şirketleri arasında farklılık göstermektedir. Ancak genellikle 1 aylık bir gecikmeyle doğalgaz kesilmektedir.

Doğalgaz Fiyatları

Doğalgazı başka ülkelerden alıyor olduğumuz için fiyatlarını da kısıtlı olarak belirleyebiliyoruz. Türkiye doğalgazını şu ülkelerden şu fiyatlar ile alıyor;

  • İran’dan bin metreküpünü 527 dolardan alıyor.
  • Rusya’dan bin metre küpünü 429 dolardan satın alıyor.
  • Azerbaycan’dan ise bin metre küpünü 349 dolara satın alıyor.

Aslında en uygun doğalgaz fiyatlarını Azerbaycan’dan alıyor olsa da en çok doğalgaz Rusya’dan satın alınmaktadır. Rusya 2013 tarihinde diğer Avrupa ülkeleri ile aynı anda her ülkeye farklı yüzdelerle indirim uygulamıştır. Bu indirimden Türkiye için yapılan indirim ise %4 olmuştur. Dünyada en pahalı gaz satın alan ülkeler arasında yer almaktayız. Bunun nedenleri arasında Avrupa’da yaşanan ekonomik krizlerin oluşması, yaşanan politik problemler, iç pazardaki dalgalanmalar ve dövizdeki artış ile azalmaların rolü de oldukça etkilidir.

Doğalgaz faturaları belirlenirken doğalgazın metreküpü şunlara bağlı olarak hesaplanmaktadır;

  1. Dağıtım bölgesi
  2. Abone grubu
  3. Tüketim kademesi

Fatura hesaplanırken sayaçtan okunan hacim yeterli değildir. Buna ek olarak dönüşüm katsayısı, rakım (atmosfer basıncı), doğalgazın türü ve gaz karışımının içerdiği özellikleri de eklenerek fiyat belirlenebilir.

About admin

83 queries 2,545