Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk Parası Sorgulama

Çalışan annelerin yakından takip ettiği çocuk parası için gerekli şartları merak ediyor ve online işlem yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Aile Bakanlığından yapılan son açıklamanın ardından doğum parası ile ilgili ilgili tüm sorular yanıt buldu. Devletin genç nüfusu arttırmak için destek verdiği doğum parası annenin sahip olduğu çocuk sayısına göre değişkenlik gösteriyor. Memur ve normal çalışanların yanında gurbetçilerin de yararlandığı çocuk parasını almak için bazı şartlara uymanız gerekiyor. Çocuk parası 15.05.2016 tarihinden önce gerçekleşen doğumları kapsamaz. Yardımdan faydalanmak için belirtilen tarihten sonra canlı doğum yapılmış olması gerekir. Memur ya da sıradan vatandaş farketkmeksizin ödenen çocuk parası sorgulama işlemlerinizi sorgulamam.com aracılığı ile aşağıda vermiş olduğumuz linkten öğrenebilirsiniz.

ÇOCUK PARASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ...

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Çalışan annelerin doğumdan 4 hafta önce ve doğumdan 4 hafta sonra devletten aldığı istirahat parasına bir önceki yazımızda yer vermiştik. Doğurduğunuz çocuğa göre değişen yardımın ücreti; 1. çocuk için 300 lira, 2. çocuk için 400 lira, 3 ve daha fazla çocuğu olanlar için 600 lira olarak belirlenmiştir. Toplamda 1300 lira verilen doğum parası hakları bununla da sınırlı değil. Devlet doğum yapmış anneye 6 ay boyunca yarım gün çalışarak işine devam etme hakkı vererek ekonomik mağduriyet yaşamasının önüne geçiyor. Doğum parası için istenen şartları başlıklar altında toplayacak olursak;

  • Öncelikle doğum yapan anne ve çocuğunun TC vatandaşı olması gerekir.
  • Başvuru işlemleri için önce SGK ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Eğer kamuda çalışıyorsanız ilgili kurumlara gitmeden çalıştığınız yere başvurarak da işleminizi yapabilirsiniz.
  • TC kimlik numarası ile gittiğinizde kuruluşta çocuğun sizden olduğuna dair belgenizi yanınızda bulundurmanız şarttır. Yani bir başkasının çocuğunu götürerek böyle bir haktan yararlanma şansınız yoktur.
  • Eğer kuruma gitme engeliniz var ise böyle durumlarda başvurular için babalar da işlem yapabiliyor.
  • Yurtdışında yaşayan gurbetçiler arasındaysanız doğum parasına başvurmak için Konsolosluklara gitmeniz gerekir.

Yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklayıp E Devlet sistemi girişinden istenilen bilgileri girerek doğum parası ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

About admin

83 queries 2,220