Borsa Da Manipülasyon Nedir

Borsa her gün milyonlarca hisse senedinin işlem gördüğü alınıp satıldığı piyasadır. Borsa da firmaların hisse senetleri işlem görmektedir. Borsa kazançlarında hileli yöntemlerde uygulanmaktadır. Manipülasyon bunlardan biridir. Borsa da manipülasyon nedir?

Finansal Alanda MANİPÜLASYON NEDİR?

Borsa da manipülasyon nedir? Diye merak edenler için söyleyelim bu bir borsa hile çeşididir. Bu suç hisse senetlerinde yapılan hileli işleme verilen addır. Arz ve talebin serbest bir şekilde karşılaşarak fiyat belirlenmesi sürecinin bilerek ve isteyerek engellenerek manipüle edilmesine manipülasyon denir. Bu işlemde amaç piyasanın yanlış yöne kaydırılmasıdır. Sahte işlem olarak değerlendirilebilir. İsteyerek hisse senetleri ile ilgili yanlış bir yönlendirme yapılması ve bu şekilde piyasanın yanlış yönlendirilmesidir.

Bu hareketler silsilesi ile borsa da kendi aldıkları hisse senetlerine daha fazla kar ettiren kişiler bu manipülasyon işlemlerinden sorumludur. Manipüle eden kişiler hisse senetlerinin fiyatlarını istedikleri gibi yönlendirebilir. Tabi bu ciddi bir suçtur ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından ağır cezai işlem uygulanmaktadır. Hatta idari para cezasının yanında bu kişiler hapis cezası ile de cezalandırılmaktadır. Sermaye Piyasası Kurulunun 6362 sayılı kanunu 1. ve 2. maddesine göre cezalar verilmektedir manipüle eden kişilere. Manipülasyona piyasada yapılan dolandırıcılık ismi de verilmektedir.

Manipülasyon yapıldığında fiyatlarda önemli değişiklikler yapılabilmektedir. Bu çok ciddi hareketlerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bir hissenin yüklü miktarda satın alınarak fiyatının arttırılması ve bilerek fiyatların bu yöne çekilmesi işlemi gibi düşünülebilir. Borsa da manipülasyon nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Bir de manipülasyon çeşitleri vardır. İki çeşit manipülasyon varlığından bahsedelim. Manipülasyon çeşitleri şu şekildedir.

MANİPÜLASYON ÇEŞİTLERİ

İŞLEM BAZINDA YAPILAN MANİPÜLASYON

İşlem bazlı manipülasyonda amaç sermaye piyasasında işlem gören araçların alışını ve satışını yaparak bunlara emir vermek ve bu emirlerin iptalini vermek, verilen emri değiştirmek ve ya hesap hareketlerinde ciddi oynamalar yapmak olarak tanımlanabilir. Bunlar maddi unsurlarda yapılan işlemlerdir. Fiyatların alıcı ve satıcılar bazında arz ve talebe yönelik olarak kendiliğinden oluşmasını engelleyen manipüle harekete işlem bazlı manipülasyon denir.

Hesap hareketlerinde yapılacak olan yanıltmaya yönelik yönlendirmeler bu hisse senetlerine yatırım yapacak olan kişilerde yanlış bilgiler uyandıracaktır. Bu yatırımcının yatırdığı parayı yitirmesine ve piyasada güven kaybına neden olacaktır. İşlem bazlı manipülasyon olarak şu örneği verebiliriz. Wash sales kendiliğinden oluşan yöntem birincisidir. İkinci yöntemde iki tarafın anlaşmalı olarak yaptığı işlem hareketleridir. İki taraf anlaşır ve işlem yapılmadan evvel birbiri ile aynı olan fiyatlardan ve aynı miktarda hisseden alarak verilen emirleri karşılaştırmaktadır. Borsa da manipülasyon nedir?

BİLGİ BAZINDA YAPILAN MANİPÜLASYON

Borsa da manipülasyon nedir? Bu yorumlara dayalı bilinçli haberler çıkarmak sonucu yapılan manipülasyondur. Bu manipülasyonun amacı yatırımcının kararını etkilemek amacı ile hisseler hakkında yalan haberler ve bilgiler yaymaktır. Bu söylentilerin çıkarılması ve ya buna dayalı raporlar çıkarılması neticesinde hisse senetlerine yatırım yapacak olanların fikirleri ve güvenleri değişmektedir.

Bilgiler eğer yatırımcının olumsuz görüşe kapılmasına neden oluyor ve fikir değiştirmeye yönelik hisse senetlerinde oynama yapmak istiyor ise bu bilgi amaçlı manipülasyondur. Hata yapılmasını isteyen manipülatörler bu şekilde haberler ile yatırımcıyı hataya sevk ederler. Bu da bir manipülasyon suçudur. Hisse senetlerinin değerlerini düşürmek ya da yükseltmek, fikirlere yön vererek bu sayede hisse senetlerinde oynama yapmak amacı ile yayılan haberler, bilgiler ve hazırlanan raporlar bir bilgi bazlı manipülasyon çeşididir.

Manipülatör bu yasal olmayan işlemleri yapan herkese denilmektedir. Borsa da manipülasyon yapan kişiler birer manipülatördür. Genellikle küçük yatırımcılar borsa da manipülasyondan etkilenmekte ve daha fazla zarar görmektedir.

About admin

56 queries 0,349