Banka Şube Kodu Sorgulama

Bankacılık işlemleri ülkelerde en çok kullanılan işlemler arasında yer almaktadır. İnternet çağında bankacılık işlemleri kendisini sürekli yenileyen bir çizgi sergilemektedir. Banka şube kodu insanların en temel işlemi olan para yatırma ve çekme işlemleri için insanlar şubeye gitme ihtiyacı hissetmeden çok hızlı bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirebilmektedirler. Bankamatik menülerinde ya da internet bankacılığı bu alanda ihtiyaçları karşılamaktadır. Bazı durumlarda işlemler istediğimiz gibi hızlı yapılamamaktadır. Hesap bilgileri paylaşılırken detaylı bilgisi verilmediği zamanlarda insanlar işlemleri yaparken zorluk çekmektedir. Çünkü tüm işlemler Merkez Bankası üzerinden onay alarak tamamlanmaktadır. Eksik veya yanlış bilgi ile yapılan işlemler Merkez Bankası tarafından geri çevrilmekte ve işlem reddedilmektedir. Şube kodu, Hesap ek no, alıcı adı-soyadı gibi hususların bir işlemin gerçekleşebilmesi için eksiksiz ve doğru olarak girilmesine bağlıdır. İnternet arama motoru sağlayıcılarının istatistiki bilgilerine bakıldığında, insanların bankacılık işlemlerinde şube kodu arama seçeneğini çok fazla kullandığını söyleyebiliriz.

Banka Şube Kodu Nedir?

Bankacılık işlemleri aynı bankaların birbirleri ile arasındaki işlemlerini ya da bankalar arası işlemlerini gerçekleştirirken için karmaşa çıkmasını önlemek amacıyla her şubeye verilen ve rakamlardan oluşan bir koddur. Bu sayede gönderici ve alıcı konumunda yapılan işlemler çok hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmektedir. A ili, A ilçesinde aynı konum üzerinde yer alan bankaların şubelerin isimleri birbiri ile aynı olabilmektedir. Şube kodu sayesinde bankalar kimlik kazanmakta ve işlemler gerçekleşmektedir.

Banka Şube Kodu Nasıl Öğrenilir?

Banka şube kodu öğrenebilmek için internet üzerinden bankanın sayfasına giriş yapılır. Şubelerimiz menüsünden bilgilerini öğrenmek istediğiniz bankanın il ve ilçesi seçildikten sonra çıkan listeden banka şu kodu bilgileri öğrenilebilir. Bu bilgilerle işlem yapmak için şube kodu ile banka adı, hesap numarası ve alıcı ad-soyad bilgilerini de bilmeniz gerekmektedir.

İbn Dan Şube Kodu Öğrenme

Avrupa Birliği uyum programı çerçevesinde uzun yıllardır kullandığımız bir bankacılık kavramı Uzun bir süre önce bankacılık hayatımıza iban diye bir kavram girdi. Kısaltması olan IBAN, Uluslararası Banka Hesap Numarası ile hesap numaralarında meydana gelebilecek olan karışıklıkların engellenmesi hedeflenmiştir. Böylece hem hatalı işlemleri önlemek hem de bu hatalardan kaynaklı oluşabilecek gecikmeleri ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır. İlk olarak Avrupa devletleri tarafından kullanılan ve oldukça başarılı olan bu sistem, ülkemizde de başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kod ülkemizde toplam 26 haneden oluşmaktadır. Bankalar tarından müşterileri için verilen her bir iban numarası tekildir ve aynı kişinin birçok hesabı için farklı farklı ibanlar söz konusudur. Her bankanın iban numarası kendisine özeldir.

Hemen Banka Şube Kodu Sorgulamak İçin Tıklayınız

Her iban numarasının ilk iki kodu harfi ile başlar ve ülkemizin uluslararası arenadaki kodu olan TR ile başlar. Ardından gelen 2 basamak ise kontrol basamakları olarak isimlendirilir. Kontrol basamaklarından sonra gelen 5 hane ilgili bankanın hangisi olduğunu veren banka kodudur. Banka kodunun hemen ardından gelen ve genellikle 0 olan rezerv alan ve onun da peşinden ise 16 haneli banka hesap numarası bulunur. Bu kodlama sayesinde iban numarası ortaya çıkar.
Buradan anlaşılacağı üzere bir iban numarasından hangi ülkeye, hangi bankaya ve hangi hesaba ait olduğu bilgilerine ulaşılabilir. Yine aynı şekilde iban numarasından şube kodu bulma işi de yapılabilir. Bunun için yine bankaların ya da ilgili web sitelerin bu iş için oluşturulmuş servisleri kullanılabilir.

About admin

88 queries 1,164