Banka Kredi Sicili Düzeltme

Günümüzde gitgide ağırlaşan hayat şartları, bir süre sonra insanların yaşam standartlarını da etkilemektedir. Sürekli gelişen teknolojinin de bunda oldukça etkisi vardır. İnsanlar, yaşamları boyunca mutlaka en az bir kere dışarıya borçlanırlar. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin, okul masrafları, ev kirası, yeni ev masrafları, araba almak, araba masrafları, kredi kartlarına olan borçlar, tatil masrafları veya evlenmek için gerek duyulan nakit ihtiyacı da genellikle bankalar tarafından karşılanır.  İhtiyaç kredisi, konut veya taşıt kredisi gibi çeşitli isimler altında bankalardan bu kredileri kullanmak mümkündür. Ancak bankalar, bu kredileri verirken kendilerini garanti altına almak için kişilerin banka sicillerine bakarlar. Peki, Banka Kredi Sicili Düzeltme nasıl olabilir?

Banka Kredi Sicili Nedir?

Kişilerin kullanmış oldukları, başta kredi ve kredi kartı olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarını geciktirmesi ve ödememesi, bankaların bu durumu kayıt altında tutmasına ve ileride kullanmasına sebep oluyor. Bunu kredi notu, kredi sicili veya kara liste olarak farklı şekillerde kategorize eden bankalar, ileride kredi çekmek veya kredi kartı almak istediğinizde bunları karşınıza çıkartabilirler. Bu sebeple, bankalardan kredi çekerken ödeyebileceğiniz tutarları aylık bütçenize göre yapacağınız matematiksel hesaplamalar sonucunda karar vermeli ve buna göre bir tutara imza atmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kredi sicilinizi etkileyen diğer bir faktörde kredi kartlarınızdır. Kredi kartlarınıza sürekli asgari tutardaki ödemeleri yapıyorsunuz diye kredi sicilinizin bozulmayacağını düşünmeyin. Sürekli asgari tutarı ödemekte, banka kredi sicilinizde kredi notunuzu düşürür. Kısacası, kredi sicili, insanların kredi borç geçmişlerinin tamamını içeren ve silinmesi asla mümkün olmayan bir veri tabanıdır.

Banka Kredi Sicili Düzeltme Nasıl Olur?

Kredi kartlarınıza veya kredilerinize 90 gün boyunca ödeme gerçekleştirmemeniz durumunda, bankalar sizi yasal takip süreçlerine alırlar ve bu süreçlerin ardından bankaların “Kara Liste” adını verdikleri listeye girersiniz. Eğer kara listeye girdiyseniz, banka kredi sicilinizin düzelmesi için en az beş yıl geçmesi gerekir. Kredi sicilinizi düzeltmek için, öncelikle bu sicilin bozulmaması adına bütün borçlarınızdan kurtulmanız gerekir. Eğer banka kredi siciliniz bozulmuşsa, bu borçları bankaların sunduğu taksitlendirme imkanları ile yapılandırıp, ödeyebilirsiniz. Ancak bu borçların tamamını ödediğinizde bile ne yazık ki eski kayıtlarınız silinmez. Önceden kredi siciline işlenmiş tüm finansal hareketleriniz ileride bankalar tarafından görülebilir. Bu durumda da, kredi veya kredi kartı verip vermemek, biraz da bankaların kararına kalmış olacaktır.
Sonuç olarak, kredi veya kredi kartlarına yaptığınız her gecikmeli ödeme ve borcu ödememe silinmemek üzere bankalar tarafından kayıt altına alınır ve bankalar bunu istedikleri zaman görebilirler. Bu nedenle ödeyemeyeceğiniz kredileri ve kredi kartlarını almamanız gereklidir. Aksi takdirde nakit paraya çok ihtiyaç duyduğunuzda sadece dakikalar içinde size yardımcı olabilecek bankalar, kredi sicilinizi gördükten sonra bu kredileri kullanmanıza izin vermeyebilirler.

About admin

62 queries 0,657