Bağkur Çalışanları Doğum Parası Alması

Yasal olarak sigortalı olarak çalışan kişilerin doğum parası alma olanağı bulunmaktadır. Aynı imkan bağkur çalışanları için de geçerlidir. Bağkur çalışanlarının doğum parası alması da mümkündür. Gelir idaresine bağlı olan Bağkurlu çalışan bayanlar bu sayede doğum parası alabilmektedirler. Bağkurlu olarak çalışanların doğum parası almaları için prim borçlarının olmaması gerekir. Eğer prim borçları varsa doğum parası alamazlar.

Bağkur parası almak için doğum yapılan hastanede önemlidir. Öncelikle doğum yapılan hastane SGK kurumuna bağlı olmak durumundadır. En az 4 ay boyunca da düzenli olarak primlerin zamanında yatırılması önemlidir. Doğum yapan bayan da 1 ay kadar doğum izni almak zorundadır.  Saymış olduğumuz bu şartlar yerine getirildiği takdirde Bağkurlu çalışan bayanlar doğum parası alabilirler.

Şartları Yerine Getirmeyenler Doğum Parası Alamaz

Tüm bunlardan yola çıkarak bağkurlu çalışan bayanların doğum parası alma işlemi saymış olduğumuz şartlara bağlıdır. Bunun için öncesinde doğum yapılacak hastanenin iyi araştırılması gerekir. SGK ile anlaşmalı hastane olup olmadığı öğrenilmelidir. Ayrıca doğum parasından yararlanmak için bağkur primlerinin de zamanında ve en az 4 ay süre ile kesintisiz olarak yatırılması önemlidir. Belirttiğimiz gibi Bağkur’a borcu olan kişiler de aynı zamanda bu haktan yararlanamaz. Bağkur’a borcunuz olup olmadığınıda önceden sorgulatarak doğum parası hakkını kaybetmeyebilirsiniz. 4 hafta kadar da son olarak doğum iznine ayrılmış olmanız doğum parası almanız için gereklidir.

Bağkur Borcunuzu Sorgulatın

Bağkurlu çalışan bayanlar da tıp ki sigortalı çalışan bayanlar gibi sosyal sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadırlar. Ancak her şey de olduğu gibi bunun da belirli şartları vardır. Yukarıda saymış olduğumuz şartları yerine getirerek bu haktan faydalanmak mümkündür. Bağkur borcu olanlar da Bağkur sorgulama işlemi yaparak borçları hakkında ayrıntılı bilgi edinebilir. Borçlarını ve ödeme süresini öğrendiklerinde vakit kaybetmeden borçlarını ödeyebilirler. Bağkur borcu ödenip saymış olduğumuz şartlar da yerine getirildiği takdirde doğumdan sonra en az 1 ay izin kullanan anneler doğum parası hakkından yararlanmış olacaklardır. Eksik durumların giderilmesi ve şartların tam olarak yerine getirilmesi ile bağkurlu çalışan anneler bu haktan faydalanabilecek.

About admin

86 queries 1,124