Bağkur borç sorgulama

Bağkur borç sorgulama ve Bağkur hakkında pek fazla bilinmeyenler.

Bağkur Nedir?

Sosyal güvenlik Kurumu kapsamında bulunan ve kendi işini yapan; çiftçi, esnaf gibi Türk vatandaşlarının isteğe bağlı olarak ödemiş oldukları primlerle emekliliklerini kazanmaları için uygulanan sistemdir. Bağkur’ dan emekli olmak isteyen kişiler, bunun için kendilerine göre belirlenen primleri her aya düzenli olarak yatırırlar. 15 ile 20 yıl arasında prim gün ödemesi yapılır ve daha sonrasında emekli olmaya hak kazanırlar. Eksik ödenen primlerle emekli olma söz konusu değildir. Emekliliğin gerçekleşebilmesi için primlerin eksiksiz olarak yatırılmış olması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde ki bağkur hizmet dökümü, Bağkur prim sorgulama, bağkur borç sorgulama gibi işlemlerinizi internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur Borç Sorgulama Nedir?

Bağkur borç sorgulama            Bağkur borç sorgulama 1

Bağkur, özel olarak emekliliğe hak kazanmak için yatırılan primlerle yürütülen bir sistemdir. Bu sistem içerisinde sahip olduğunuz günleri, ödemiş olduğunuz primleri, borçlu olduğunuz primleri bilmeniz oldukça önemlidir. Çünkü bunların sürekli takip edilerek düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Dolayısı ile primlerin ne kadarının yatmış ne kadarının eksik olduğunu, bağkur borcunuzun olup olmadığını öğrenebilmek için bağkur borç sorgulama sisteminden yararlanmanız gerekir. Bağkur borcu sorgulaması da kolayca internet üzerinden yapabilmenizi sağlayan e – devlet uygulamalarından biridir. İçeriğinde ki bilgiler tamamen güncel ve resmi bilgilerdir.

Sisteme giriş yapmak için tıklayınız.

Bağkur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağkur borç sorgulama SGK’ da ki hizmet bilgilerinin ve primlerle alakalı bilgilerin internet ortamında güvenli bir şekilde sunulduğu sistemdir. Bu bir e- devlet uygulaması olup içerisinde ulaşmak istediğiniz bütün bilgileri tek bir çatı altında toplamış ve tek bir yerden istediğiniz bütün bilgilere kolayca ulaşmanızı sağlamaktadır. E – devlet üzerinde ki bağkur ile ilgili bilgilere ulaşmak için e – devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Bu oldukça önemli ve resmi bir şifre olup tamamen size aittir ve herhangi biri ile paylaşmamanız gerekmektedir. Bu şifreye sahipseniz sisteme isminiz ve soy isminizi girip şifrenizi de yazarak girebilir ve bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Eğer e – devlet şifreniz yok ise bunu kimliğinizi yanınızda bulundurarak bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

 

About admin

86 queries 1,320