Araç Sorgulama

Araç Sorgulama

Araç Sorgulama

Araç  Sorgulama Nedir?

Araç alırken hiç de azımsanmayacak rakamlar ödeyerek, bu araçlara sahip olabiliyoruz. Ancak sıfır araçların çok pahalı olması sebebiyle de ülkemizde ikinci el araç alım satımı oldukça talep gören popüler bir ticarettir. Ancak bu nokta da araç elbette garantili ve firmadan alınmadığı için insanda şüphe uyandırmakta ve riskler barındırmaktadır. Bu sebeple araçla ilgili bilgileri edinmek isteriz. Bu yüzden de bu sisteme sistemine ihtiyaç duyarız. Peki nedir bu araç sorgulama sistemi?

Araç Sorgulama Nasıl yapılır?

Araç sorgulama; hakkında bilgi alınmak istenilen araçla ilgili Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi olarak adlandırılan kurumda ki araca ait kayıtlı bilgilerin ekrana geldi sorgulama sistemidir. Bunun için emniyet genel müdürlüğünden aracı sorgulatabilirsiniz. Ancak elbette artık buna gerek kalmadı. Çünkü birçok şeyi kolaylaştıran ve size tek bir tıkla oturduğunuz yerden ulaşma imkanı sağlayan e – devlet sistemi yine işinizi kolaylaştırıyor ve e – devlet üzerinde ki emniyet genel müdürlüğü sitesinin sistemde ki uygulamasından; araç sorgulama, plaka sorgulama, hasar kaydı sorgulama, tramer sorgulama gibi birçok işlem yapabilirsiniz. Yani araçla ilgili; önce ki kazaları, plaka borçları vs gibi birçok konuyu kolayca bu sistemden öğrenebilirsiniz. Ayrıca site tamamen resmi ve güncel bilgiler içerdiğinden güvenilirdir.

E-Devlet üzerinden Plakadan  Sorgu yapmak için Tıklayınız. 

Araç Sorgulama Nereden Yapılır?

Bu işlem E- devlet sisteminin sağladığı kolaylıklar arasında yer almaktadır. Dolayısı ile bu uygulamadan faydalanabilmek için öncelikle bir e – devlet şifresine ihtiyacınız var. E – devlet şifrenize sahip değilseniz; hemen bir PTT şubesine giderek kolayca size özel olan, açılmamış bir zarfta alabilirsiniz. Bu e- devlet şifresi ile SGK, Bağkur, Vergi borcu, öğrencilikle alakalı durumlarınız ve birçok resmi bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca hakkında bilgi edinmek istediğiniz aracı da e- devlet sisteminde ki Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne girip burada ki  kısmından kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca araç ile ilgili; e – devlet üzerinden plaka sorgulama, tramer sorgulama, hasar kaydının olup olmadığına dair sorgulamaları gerçekleştirebilir ve böyle satın alacağınız araç ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

About admin

84 queries 1,160