Araç Muayene Randevusu Nereden Alınır

Araç muayenesi, trafikte meydana gelebilecek olası sorunların ortadan kaldırılması için düzenli olarak yapılmaktadır. Peki Araç Muayene Randevusu Nereden Alınır Trafiğe çıkan tüm araçlar, motorlu veya motorsuz fark etmeksizin, muayeneye tabii tutulmaktadır. Bu şekilde araçların teknik yeterlilikleri ve trafik güvenliği kontrol altına alınmış olur. Tüm araçların araç muayenesini gerçekleştirmesi yasal olarak zorunlu kılınmıştır.

Araç Muayenesi Neden Yapılmaktadır?

Araç muayenesinin temel amacı trafik güvenliğini sağlamak olsa da tek bir amaç için gerçekleştirilmemektedir. Araç muayenesi ile sağlanan faydalar şu şekildedir;

  • Can güvenliği sağlanır. Araçta kazaya sebebiyet verebilecek herhangi bir hasar, teknik inceleme esnasında fark edileceği için meydana gelebilecek kazaların önüne geçilmiş olur.
  • Maddi olarak güvence vermektedir. Kazalarla meydana gelebilecek masraflar ya da araçta daha önce görülmemiş olan aksaklıklar ilerlemeden çözümü sağlanır. Böylelikle sonradan çıkabilecek çok daha maliyetli hasarlar önlenmiş olur.
  • Araç düzenli olarak bakıma girdiği için ömrü uzamaktadır. Kısa sürede yıpranma gerçekleşmeden, bakımları yapılarak, kendi özellikleri korunmaktadır. Böylece orjinalliğini kaybetmeyecektir.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Araç muayenesi için randevu almadan önce muayene için gerekli olan belgeler hazırlanmalıdır. Bu şekilde işleyiş çok daha hızlı bir hale gelecektir. Ayrıca eksik belgelerin çıkması muayenenin ertelenmesine neden olacaktır.  Gerekli olan belgeler şu şekildedir; ruhsat, trafik sigortası, vekalet durumu, LPG/CNG’li araçlar için Montaj Tespit Raporu ve Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekmektedir.

Bunların yanında aracınızın üzerine herhangi bir borç görünmediğinden emin olmalısınız. Üzerine borç görünen araçların muayene işlemi gerçekleştirilememektedir. Egzoz emisyon ölçümü de muayene öncesinde yaptırılmalıdır.

Araç Muayene Randevusu Nereden Alınır?

Muayene için randevu alımı artık çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Online olarak gerçekleştirilecek randevu alımı için gerekli olacak bilgiler şu şekildedir; plaka numarası,  ruhsat seri ve numara ve aracın kayıtlı olduğu şehir. Bu bilgileri hazırladıktan sonra randevu alımı için https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx adresini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Buradan online olarak randevunuzu sorunsuz şekilde alabilirsiniz.

Randevu alarak sıra bekleme sorunundan kurtulabilirsiniz. Randevu almadan araç muayenesi için gittiğinizde ilk olarak yapmanız gereken sıra numarası almak olacaktır. Bu da uzun saatler araç muayene sırasında beklemeniz demektir.

About admin

85 queries 0,772