Araç Kilometre Sorgulama

Araç Kilometre Sorgulama

Araç Kilometre Sorgulama

Araç Kilometre Sorgulama işlemleri araç alacak kişilerin bilmesi gereken bir unsurdur. Şüphesiz km olarak düşük olan araçların daha az yıprandığı düşünülmektedir. Bazen yapılan usulsüz davranışlar ile araçların km si geriye sarma işlemleri uygulanmaktadır. Bu işlemin herhangi bir yasağa uymadığı için araç alacak kişilerin bu konuda daha temkinli olmaları gerekmektedir.

Araç Kilometre Düşürme Nasıl Yapılır ?

Araç km ile oynayan bir sürü insan bulunmaktadır ülkemizde, hatta bu konuda hizmet veren bazı sanayi dükkanları bulunmaktadır. Yapılan işlemin yasaklığı olmadığı için tercih edilmektedir ama unutulmaması gereken bir husus vardır, yapılan iş düzenbazlıktır. Çürük bir elmanın çürük olduğunu bildiği halde, başkasına çürük değilmiş gibi satmak dolandırıcılıktır. Hem bu sebepten dolayı ah alan çok insan vardır. Bizim tavsiyemiz kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın, bir gün hak ve adalet yerini elbette bulur nasıl olsa.

Orjinal Km Nasıl Anlaşılır ?

Araç Kilometre Sorgulama ve Aracın Orjinal Km ye sahip olup olmadıkları bazı dikkatli davranışlar ile öğrenilebilir. Ortalama bir araç yıl boyunca 10.000 ila 20.000 km arası yol yapmaktadır. ( Bu istisnalar hariç tutularak verilmiş örnektir) Mesela 2010 model bir aracın olması gerek km si, yıl 2016 da şu şekilde hesaplamalıdır. 2016-2010=6 sene*10.000 = 60.000 km. dir. Peki ya araç sahibi bu aracın daha 30.000 km de olduğunu söylüyorsa ve ısrar ediyorsa nasıl anlaşılır. İşte sorunun cevabı aşağıda ki maddelerde gizli.

  • Eğer direksiyon simidi soyulmaya başlamışsa araç 60.000 km den daha fazladır,
  • Vites geçişleri zorlanıyorsa kesinlikle araç çok kullanılmıştır,
  • Teyp orjinal teyp ise ve teyp tuşları beyazlamaya başlamışsa, bu araç kesinlikle 10.000 km olamaz
  • Benzinli bir araçsa bu ve çalıştığında motor dizel gibi çalışıyorsa kesinlikle 150.000 km yi geçmiştir, yada çok hor kullanılmıştır.
  • Şoför kapısı kapanmakta zorlanıyor ise defalarca aç kapa yapıldığındandır ve bunun anlamı çok uzun süre kullanılmıştır ve km si 100.00 den fazladır.
  • Şoför koltuğunun içeriye doğru çökmesi ve rahatsız etmesi defalarca oturulduğunu gösterir ki bir çok arabada 100.000 km den önce koltuk deforme ve yaylarda gevşeme yapmaz.
  • Vites kolu çok deforme olmuş, kapı açma ve tutma aparatları soyulmuş ise yine aracın 100.00 km yi aştığı kesindir.

Peki ya bunların çoğu yoksa aracın km si orjinal olabilir mi?

Tabi ki hayır, kullanıcı araç ile devamlı uzun yol yapmış ise deforme işaretleri minimuma inebilir, bunu anlamanın tek yolu ise motor kontrolüdür. İyi bir usta sizin derdinize derman olabilir. Ustaya aracının ne kadar edebileceğini sorarak, kötü aracı fazla fiyata alma riskini de minimize edebilirsiniz.

Sms ile Araç Km Öğrenme

Sorgulayacağınız plakaya ait bilgiyi sms ile öğrenebilirsiniz. Plakayı 5664  numarasına mesaj atınız. Örnek olarak 34 abc 123   yazınız ve 5664 numarasına mesaj atınız. Aracın Muayene zamanında bakılan km. si telefonunuza gelecektir. Burada yapmanız gereken ise iki muayene zamanı arasında yapılan Km yi değerlendirmeniz olacaktır. Mesela iki muayene arasında sadece 100 km var ise, bu şüpheli bir durumdur.

About admin

79 queries 0,282