Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli sicil kaydı Sorgulama , iş yerlerinin ve yeni başvuru yapılacak olan kurumsal firmalar tarafından, işe giriş belgeleri arasında olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Her kurum bünyesinde çalıştıracağı kişilere ait geçmişinde pürüz var mı  yok mu bilmek istemektedir.

Adli sicil kaydı Nereden Alınır ?

Adli sicil kaydı belgesi eskiden adliyelerden alınmaktaydı. Bir çok vatandaş bu çileli kuyruğu beklemek zorunda kalıyorlardı. Sabahtan sıraya girenler öğlen saatlerine kadar ancak alabiliyorlardı sicil kayıt örneklerini. Gelişen teknolojinin devlet kurumlarına yansıması ile arık adli sicil kayıtları internet ortamından rahatlıkla alınabilmektedir.

Buradan Belgenize Ulaşabilmek için Tıklayınız.

Arşiv Kayıtlı Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır  ?

Arşiv kayıtlı adli sicil kayıt belgesi sadece özel kurumlara verilmek üzere sizlere verilebilir. Mesela Kurumsal bir işe veya devlet Memuru statüsünde yer alacaksanız Arşiv Kayıtlı olaması istenir. Bunun Dışında özel sektörde işe başlayacak olan vatandaşlardan sadece sicil kaydı istenmektedir. Örneğin bir ehliyet veya vize başvurusunda sadece sicil kaydı istenmektedir.

Sabıka Kaydı İle Adli Sicil Kaydı Aynı Belge mi ?

Anlam olarak farklı ifadeler gibi görünse bile Sabıka kaydı ve Adli sicil Kaydı aynı belgeyi ifade etmektedirler. Sizden sabıka kaydı talep eden iş yerleri Adli sicil kaydı istemiştir yani. Sabıka taşıdığı anlam itibari ile kaba bir dil olduğundan, daha kullanışlı ve daha Türkçe diline yatkın olan Adli sicil kaydı terimi kullanılmaktadır.

İnternetten Sabıka Kaydı Almak

İnternet ortamından adli sicil kaydı veya sabıka kaydı almak mümkün. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken bir adet e-devlet şifrenizin olması. Yukarıda vermiş olduğum kırmızı yazılı linke tıklayarak karşınıza gelecek olan sayfadan şifrenizi ve güvenlik adımını geçmeniz durumunda sabıka kaydınız Pdf olarak görünecektir. Ctrl+P tuşlarına basarak yazıcınızdan sabıka kaydınızı çıkarabilirsiniz.

Sabıka Kaydının Üzerinde Oynama Yapılabilir Mi ?

İnternet ortamından veya adliyelerden alınan sabıka kaydı belgesinin üzerinde her hangi bir oynama söz konusu olamaz. Eğer bir tarihi düzeltme işlemi gibi masum görünen bir işlemi editleme yapsanız bile bunun cezası anayasanın 204. Maddesi 2. Fırkası gereğince evrakta sahtecilik olarak değerlendirilebilir. Cezası ise 3 yıldan 8 Yıla kadar hapis cezasıdır.

 

 

About admin

79 queries 0,597