Haciz Sorgulama

Haciz Sorgulama

İnternetten Haciz Sorgulama  işlemlerini yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Hakkınızda karar verilmiş haciz işlemlerini sorgulayabilir ve avukatlar kapınıza dayanmadan durumdan haberiniz olabilir. İnternet ortamından e-haciz denilen işlem mekanizması sayesinde, kimlik bilgilerinizi girmeniz koşulu ile haciz kararını sorgulayabilirsiniz. Haciz ihbarnamesi size bazı sebeplerden ötürü ulaşamayabilir. Adresinizin ve telefon numaranızın sistemde yer alanlar ile farklı olması durumunda haciz ihbarnamesi gelmeden kapınız haciz memurları tarafından çalınabilir. Tabi istenmeyen bir durumdur ve kimse bu duruma düşmek istemez. Umarız hakkınızda kararı alınmış bir haciz işlemi yoktur.

Haciz işleminizi Sorgulamak İçin Tıklayınız. 

Haciz İhbarnamesi Nedir ?

Haciz ihbarnamesi aslında sizin sonuca ulaşmış bir davanızdan dolayı kararlaştırılmış haciz davasıdır. Adresinize yollanan haciz bildirgesi yani kapalı bir zarf içerisinde kapınıza gelen Haciz ihbarnamesi, gelecek olan icra memurlarının ayak sesleri gibidir. İcra ve İflas Kanunu yani İKK nın 89. maddesi gereğince, haciz konulmuş malların, sahibine beyan edilmesi gerekmektedir, işte bu beyanın ismi haciz ihbarnamesi dir.

Haciz Kalktı mı ?

Haciz olayı geçmişten günümüze gelen sıkıntılı bir süreçtir. Kimse evine haciz gelsin istemez. Haciz eski kanunlara göre evinde para eden tüm malzemelerin ve eşyaların alınması idi, fakat günümüzde haciz kısmen kalkmış durumda. Haczedilen ev ve evde yaşayan bireylerin muhtaç hale gelmemesi ön plana çıkarılarak yapılan düzenleme ile, evde bulunan fazladan 2. eşya haczedilebilir. Örneğin evde bir adet televizyon varsa haciz eşyası olarak sayılmaz ve el konulamaz. Evde iki adet televizyon varsa birisi haciz malı sayılarak alınabilir. Bunun yanı sıra haciz gelen evdeki insanları muhtaç etmemek adına haczedilen evin alınıp satılması aşamasında, haciz gelen kişiye oturacak bir kiralık ev tutulur ve ev satılınca haciz borcu ödenip arta kalan para haciz gelen kişiye teslim edilir. Gelişen teknoloji hacizin yolunu da kapatmaya doğru gitmektedir. Eskiden haczedilen malların satışına yoğun ilgi var iken, şimdi ikinci el televizyon almak isteyen insan sayısı çok azdır işte bununda neticesinde evin tüm eşyaları alınsa bile satışı zor olacağından ve emek harcanacağından, evde para edecek değerli eşyalar haczedilir. Buna bir örnek vermek gerekirse, borçluya ait bir otomobil her zaman satılabilir ve bu yüzden haczedilebilir.

About admin

68 queries 1,033