2016 kpss sonuçları sorgulama

2016 kpss sonuçları sorgulama

Kamuda görev almak isteyen kişilerin girdiği bir sınav olan KPSS, bu yıl da lise düzeyinde gerçekleştirilecektir. Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak, sözleşmeli personel olarak ya da diğer personel gruplarında görev alabilmek için kişilerin KPSS’ye girmeleri gerekmektedir. Sonrasında Türkiye’deki sıralamalara göre atamalar gerçekleştirilecektir. KPSS lise düzeyinde sınava girecek olan adaylar B grubu memurluk statüsünde göreve başlayabilecektir.

B Grubu Memurluk Hangi Görevleri Kapsamaktadır?

Uzman statüsünde olmayan (müfettiş, hakim, kaymakam vs.) kişiler B grubu personeli olarak çalışmaya başlamaktadır. Teknisyenler, şoförler, sosyolog, psikolog gibi görevlerde bulunan kişiler B sınıfında görev almaktadır. B grubu memurluğuna başlayan kişiler aynı zamanda üniversite eğitimlerini tamamlayarak, kendi alanlarına terfi olma imkanı da elde edebilmektedir. Ancak lise düzeyinde KPSS puanı üniversite mezuniyeti sonrasında kullanılamamaktadır.

B grubu personel alımı için her çift yılda bir KPSS gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de 2016 yılında yapılacak olan KPSS sonuçları, sonraki KPSS’ye (2018) kadar geçerli olacaktır. Ancak bir kez tercih yapıldı mı aynı puan ile ikinci kez tercih yapılmamaktadır.

2016 KPSS Ne Zaman Olacak?

Başvuru süresi geçen KPSS’nin 23 Ekim’de yapılacağı açıklanmıştı. Ancak ikinci bir açıklama ile KPSS tarihinin ertelenerek, 20 Kasım 2016’ya alındığı bildirildi.

Gerçekleştirilecek olan KPSS’ye birinci sınıflar hariç tüm diğer lise öğrencileri, lise mezunları, önlisans ya da lisans öğrencisi olanlar girecek. Lisans veya önlisans programlarından mezun olan adaylar lise düzeyi KPSS’ye giremeyecektir.

Merkezi Yerleştirme Yapılacak

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan sınavın yerleştirmesini de ÖSYM yapacaktır. Bu sebeple merkezi yerleştirme ile adaylar KPSS puanlarına göre yerleştirilecektir. Ek olarak adaylar kurumsal yerleştirmelere de başvurabilmektedir. Bu başvuru sonucunda yerleştirilen adaylar puanlarını tekrar merkezi yerleştirme de kullanabilir. Fakat merkezi yerleştirmede kullanılan puan yeniden kullanılamaz.

2016 KPSS Sonuçları Sorgulama

2016 KPSS sonuçları sorgulama işlemi ÖSYM’nin resmi internet sitesinden (http://www.osym.gov.tr/ana-sayfa/1-0/20160922.html) yapılmaktadır. Adaylar bu adrese girerek, kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile kendi hesaplarına giriş yapabilmektedir. Kendi hesaplarından da sınav sonuçlarını görebilirler. Sonuçların açıklanma tarihi sınavın gerçekleştirilmesinden sonra kesinlik kazanmaktadır. Yerleştirmelerden kısa süre önce KPSS sonuçları açıklanmış olur.

 

 

 

 

About admin

62 queries 0,743